otázky a odpovědi

Vaše časté dotazy

Jak využívají majitelé své nemovitosti na Roatánu?

Motivace pořízení nemovitosti na Roatánu je různá. Část majitelů odešla na ostrov žít trvale.  Je zde stálé slunečné počasí, teplé moře a krásná příroda.  Zdravé prostředí a volný životní styl láká nejen Čechy, ale je zde silná komunita především Američanů a Kanaďanů.  Silná česká komunita a vytvořené zázemí to velmi zjednodušují. 

Část majitelů  využívá domy sezonně. Ideální je trávit sychravou zimu v Karibiku a na zimní měsíce listopadu až dubna se odstěhovat do tepla.  Léta jsou naopak v Evropě  krásná, dá se hodně cestovat a poznávat památky.  

Některé domy jsou upravené k turistickým pronájmům,  pro majitele je to investice a možný zdroj příjmů.  Nejčastějším využitím jsou však různé kombinace těchto uvedených důvodů pořízení nemovitosti.

V devadesátých letech byla velká móda investovat do nemovitostí na Floridě.  Bylo to bráno jako zázemí v zahraničí, životní styl spíše těch movitějších a vyjádření společenského postavení. Pro vysoké provozní náklady a především vysoké daňové zatížení se mnoho z nich brzy prodalo. Na Roatánu jsou tyto náklady minimální a investice je umožněna každému kdo se nebojí cestovat a chce pro to něco udělat.   Roatán, odkud je dobré spojení do všech destinaci jižní, střední i severní Ameriky,  je dobrým odrazovým můstkem pro poznávání těchto - pro nás vzdálených -končin.

 

Jaké je na Roatánu počasí?

Roatán je celoročně slunečný ostrov se stabilní teplotou vzduchu i moře. Přesto, že je výrazně jižněji než americká Florida, je zde chladněji a příjemněji.  Je to způsobeno polohou a tvarem ostrova. Vzduch proudící po hladinu Atlantického oceánu  ostrov stabilně ochlazuje.  Běžná teplota se pohybuje mezi 26 - 29 C , takže připomíná srpnové slunečné dny v Evropě. Dalším důvodem je skutečnost,  že plochu ostrova, který je zastavěn jen asi z 12 % , pokrývá zeleň. Nejsou zde  žádné plochy které by přitahovaly sluneční paprsky a způsobovaly ohřívání vzduchu.  Vzduch proudí po většinu roku z jihovýchodu a celý ostrov ochlazuje.  Tím zde není nijak vysoká vlhkost vzduchu a pocitově je zde velmi příjemně. 

V období letního sucha jsou krátké vydatné deště, které přicházejí převážně v noci, nebo před rozedněním. Tyto stačí udržet ostrov stále zelený.  Nejsou zde žádné požáry a živelné katastrofy. 

V období dešťů,  které začíná v polovině října a nejsilnější je v měsíci listopadu,  neprší trvale. Slunečné dny se střídají s dešťovými srážkami, které jsou více časté a vydatnější.  Na vánoce tak už bývá většinou zase hezké počasí.  V průběhu prosince a ledna se  už začíná ostrov plnit turisty a blíží se další turistická sezóna.  Dá se tedy říci, že turistická sezóna na Roatánu trvá 10 měsíců v roce.  Období dešťů je vyhledávané  především potápěči a rybáři. Jsou zde sezónně nižší ceny.  Pod vodou je to jedno a v za deště ryby lépe berou.  Alespoň to tak  rybáři tvrdí :)

 

Co se dá na Roatánu dělat?

Roatán není ostrovem kam se jezdí za kulturou ani památkami.  Má svoji zajímavou historii, ale do muzea ani do opery zde nezajdete.  Roatán je destinací sluníčka, moře, pláží a vodních sportů.  Je rájem potápěčů se zaměřením všeho druhu.  Na dně moře v okolí ostrova leží vraky lodí, dokonce také i letadlo. Kolem ostrova je druhý, celosvětově největší korálový útes na světě.  Ten je plný ryb mořských živočichů.  Dá se nejen potápět, ale pro malou hloubku korálů i šnorchlovat. 

Na ostrově je volný rybolov,  bez omezení a povolení.  Na použití lodí není zapotřebí také žádných povolení, nebo zkoušek. Jak rybařit, nebo jezdit na lodi buďto umíte a nebo ne.  

Pobřeží ostrova je lemováno rezorty a plážemi. Ty jsou jak soukromé, tak veřejné.  Pohyb po moři je stejně čilý jako po souši.  Jsou zde vodní taxi, můžete si půjčit vodní skůtr, kajak, rozvíjí se kite surfing. Stejně jako všude jinde v podobných destinacích. 

Západ ostrova je výhradně turistický. Najdete zde vyhlášené pláže West Bay a West End.  Zahraniční rezorty se všemi službami, ubytováním a sportovním vyžitím. 

Chcete-li do přírody a do klidu, vydejte se na východ ostrova, který je stále ještě panenský.  Zde můžete na volných plážích  Camp Bay trávit hodiny času jen sami, se sluníčkem a mořem jako Robinsoni.  Svačinu sebou nepotřebujete, zajedete si na dobrý oběd do krásného a klidného rezortu Paya Bay,  nebo na výborný karibská Rumpunch do La Sirena.  Vyhlášené místo, téměř na konci světa.  Kdybyste chtěli strávit hezký den v českém rezortu a dobře se i najíst,  hned přes cestu je další krásný český projekt Diamond  Hill and Beach Rezort.  

Zde si můžete dát dobré jídlo na grilu a slunit se u hezkého bazénu.  Dobré espresso po obědě také přijde vhod.  V projektu je také budova českého honorárního konzulátu. Ten vytváří zázemí pokud byste potřebovali vyhledat pomoc.

 

Jak je to na ostrově se stravováním?

Pro milovníky mořských specialit je na ostrově mnoho vyhlášených restaurací, kde dostanete po čem toužíte.  Kde také jinde než na karibském ostrově byste si měli dát čerstvou rybu, krevety, langusty, nebo známou námořnickou polévku "Zupa Marinera".  Pro milovníky dobrého jídla je ostrov rájem.  Kdo miluje americké steaky,  může zavítat do Pineapple Villas steak baru, Herbys, Gios, nebo dalších vyhlášených restaurací.  Najdete zde také pizzerie, sít výborných jídelen   Bojangles, které se jako vejce vejci podobají KFC.  U benzinek nejdete všude rychlé občerstvení, nebo můžete vyzkoušet speciality místních kuchaní  v různých jídelnách,  bistrech,  nebo barech.  Možnosti stravování jsou zde nepřeberné.  Na Roatánu jsou dvě hlavní sítě obchodů s potravinami. Několik obchodních domů  Eldon´s, kde najdete naprosto vše z celého světa a který stojí na zahraniční klientele, nebo levnější Ramirez .  

Základ stravování místních obyvatel tvoří  především vše z kukuřice, fazolí a banánů.  Samozřejmě také mořské plody, tropické ovoce všeho druhu a běžná zelenina. Milují také těstoviny a rýži.  Ostrov je dobře zásoben vším zbožím na které jsme zvyklí i z České republiky. Obchodní domy jsou srovnatelné s řetězcem Lidl. Jsou doplněny i technickým zbožím a vším pro potřeby domácnosti. Na Roatán sebou nemusíte vozit nic. Vše koupíte přímo na místě. 

 

Jak se na Roatánu pohybujete?

Majitelé nemovitostí mají většinou vlastní dopravní prostředky.  Na ostrově se dají koupit auta jak nová, tak i ojetá a to v hojném počtu. Stejně tak i motocykly, skútry  a čtyřkolky. 

Nedílnou součástí je i lodní doprava, která  je především u místních obyvatel stejně frekventovaná jako doprava po souši.  Stejně jako auta se dají běžně koupit lodě, jachty a vše pro dopravu po moři. Jak nové, tak i starší.  

Ostrovní doprava pro místní obyvatele je zabezpečena malými mikrobusy které jezdí celý den tam a zpět po jediné páteřní komunikaci,  která vede ze západu na východ. Ta je ale dost pomalá, zastavuje na každém kroku a každému kdo si mávne. Většina obyvatel a to i místních,  využívá služeb taxi, kterých jsou na ostrově stovky a tak se jimi pohybují i místní podle potřeby. Ceny jsou rozdílné pro cizince, nebo místní, kterých po cestě naskakuje a vyskakuje podle potřeby několik a tak se dělí o společné náklady. Cizince ale takto nevozí, hlídají si tak ceny. 

Na letišti je několik autopůjčoven a to jak místních  (CONO) tam i amerických HERZ a podobně.  Nabídka je široká, ceny jsou zpravidla vyšší.   Většinou se dají po domluvě vypůjčit auta i v projektech, majitelé vozidel je pronajímají za výrazně lepších podmínek než autopůjčovny. Především bez kaucí. Běžná kauce na vypůjčené vozidlo je v půjčovnách do 2.000 USD, a to výhradně  kartou.  Nepřijímají hotovost. 

Zajímavá je cena benzinu a nafty, která se pohybuje v průměru do 22 Kč za litr paliva.

 

Co když se mi něco stane? Jaké máte zdravotnictví?

Zdravotnictví je na Roatánu na slušné úrovni a je zastoupeno především americkými nemocnicemi  Hospital Cemesa Roatan a Wood Medical Center.  Obě mají i vlastní laboratoře a lůžkové části.  Provádí i běžné operace.  Místní, státní nemocnice poskytují v mnohém velmi podobné služby, ale na nižší úrovní.  Podle honduraských zákonů mají na ošetření nárok i cizinci, přesto, že nehradí žádné zdravotní poplatky. Na ostrově jsou i menší  místní soukromé kliniky, které poskytují také běžnou péči a jsou na  střední, ale dostatečné  úrovni.  Dobře jsou na ostrově zastoupení zubaři. Provádí všechny běžné zákroky včetně operací, můstků a pod. Ceny jsou na úrovni služeb v ČR a bez čekání. 

Výborně jsou zásobené lékárny, kde můžete zatím bez lékařského receptu koupit cokoliv ze zdravotních potřeb,  nebo léků.  Volně tak můžete nakoupit i antibiotika, speciální léky a přípravky.  Ceny jsou srovnatelné. Hodně prodávají generika běžných léků,  které jsou většinou výrazně levnější  a vyráběné většinou v jižní Americe. 

 

Jak fungují na ostrově banky? Jak se platí?

Bankovní systém v Hondurasu a tedy stejně tak i na ostrově Roatán funguje běžným způsobem.  Několik velkých bank zde má své pobočky. Namátkou  banka Davivienda Honduras, BAC CREDOMATIC,  Lafise  Bank ,  Banco Atlantida a další.  Funguji  ATM bankovní automaty na výdej hotovosti, kreditní a debetní karty,  internet banking a pod.  

Volně směnitelný je Americký dolar jehož hodnota vůči místní měně LPS ( Lempira ) se pohybuje  podle kurzu 1 : 22 - 25 . 

Lempira je porovnatelná pro snadný přepočet s Českou korunou, kurz je asi  1 : 0,95 - 0,97 střídavě podle kurzu USD ve prospěch CZK,  nebo LPS.  Banky zde ještě používají i šekové knížky, pro zvýšení bezpečnosti.  Měsíční limity hotovosti USD  jsou nastaveny na 4.000 USD .  Bankovní účty otevřou i cizincům a dadají jim platební karty. Účty se dají otevřít v USD a LPS.   Ve všech větších obchodech akceptují platební karty, hotovost v USD i LPS.  Pouze ve stáncích s ovocem a zeleninou a u drobných prodejců s kartami nepochodíte. Je dobré mít drobnou hotovost v LPS. 100 USD bankovku Vám nerozmění.   Banky v Hondurasu příliš neakceptují EURO.  Na Roatánu se s EUR nedá platit vůbec  a ani banky je nevymění za LPS. Neumí s ním pracovat.